เพิ่มหัวข้อใหม่
สั่งพิมพ์

งานอาราธนาศพพระครูสิทธิวรญาณ (ครูบาอ้าย สุรินฺโท) วัดศรีคำชมภู 13-02-2554

นกหัสเหมือนของวัดพระสิงห์ แต่ตั๋วผาสาทและผาสาทมุมเหมือนของวัดหลวงหละปูน และวัดบวกครกใต้เจ้า งดงามมากๆ ผาสาทหลังนี้ของครูบา ราคารวมเบ็ดเสร็จ 450,000 บาท

ท่านประธานคนงาม เผามะวัน ก่าว่าเผามะคืนเอ่ย
เผื่อหยุดวันศุกร์ จะได้ขึ้นไปแอ่ว น่ะ รบกวนถาม ครับป๋ม

สหรี่ยินดีเจ้า ขอไหว้สาน้อมส่ง หลวงปู่ครูบาอ้าย สุรินฺโท  จุ่งสู่ สวรรค์ นิพพาน เจ้า ..
......กาสะลอง ลำปาง .....

อ้างอิง:
ต้นฉบับโพสโดย nongtang1 เมื่อ 14-2-2011 12:11
ท่านประธานคนงาม เผามะวัน ก่าว่าเผามะคืนเอ่ย
เผื่อหยุดวันศุกร์ จะได้ขึ้นไปแอ่ว น่ะ รบกวนถาม ครับป๋ม ...
เผา 4-5 โมงเย็นเจ้าอ้ายเต่ง เสร็จจากงานนี้แล้วไปต่อกั๋นตี้วัดเมืองก๋ายแหมในเมืองเจียงใหม่ เพราะเปิ้นเผา 2 ทุ่มเจ้า สรุป 19 มี 2 ศพเจ้า ยินดีเจ้า

อ้างอิง:
ต้นฉบับโพสโดย anupong เมื่อ 14-2-2011 03:31
เนื่องจากคอมลงโปรแกรมใหม่ครับลงภาพครั้งละหลายๆรูปเหมือนเดิมไม่ได้ ต้องลงทีละรูป ก็เลยมีหลายหน้านะครับ ...
ปะตี้สารภีกาเจ้า เอ...จะแม่นงานฟ้อนผีเม็งบ้านเจ้าป้อบุญสม หลักเมืองเจียงใหม่ก่อเจ้า ขอผู้รู้จ่วยตอบจิ่มเจ้า

มีคำถามอยากถามครับ คือว่า โลงศพของครูบาอ้ายตี้หันอยู่เนี่ยเปิ้นจาใดเอาวางในแนวขวางกับลำตั๋วของนกหัสครับ ปกติตี้เกยไปหันมาเปิ้นจะวางในแนวเดียวกับตั๋วนกบ่ใจ้กาครับ อันนี้ถามเพราะสงสัยบะดายเน่อครับ

ปี๋นี้ บ่ว่าจะเป๋นงานศพครูบาแก้ว วัดสันหลวง ครูบาอินถา วัดป่าแงะศรีล้อม พระครูเจ้าคณะ อ.บ้านโฮ่ง บ้านห้วยห้า และครูบาอ้าย วัดศรีคำชมภู ออกมาในสไตล์เดียวกั๋นหมดเจ้า คือโลงศพขวางกับลำตั๋วนก จากตี้คาดเดาเน่อเจ้า นกหัสตี้ครูบาหลวงท่านได้แป๋ง ได้ทำก๋านใส่ปีกใส่หาง กนก หางเฟยเรียบร้อยแล้ว จึงทำฮื้อยากต่อก๋านเอาขึ้นตังก้นนกหัส เลยทำก๋านอาราธนาขึ้นตังข้าง ด้วยเหตุตี้ว่าเฮาบ่สามารถปิ้นตะลิ้นโลงศพได้ ก่อเลยเอาขวางตั๋วนกไว้ มันก่องามไปแหมแบบนาเจ้า แต่เวลาเผาได้ยินครูบาเปิ้นว่า เอาครูบาลงนอนปื้นนกหัส แล้วหันศพไปในแนวเหนือใต้ต๋ามจารีตฮีตฮอยบ้านเฮา จะใดก่อสรียินดีจั๊ดนักเน่อเจ้า อ.อนุพงษ์ ตี้ได้สอบถามมา ทำฮื้อกระทู้มีก๋านตื่นตั๋วมากขึ้นเจ้า สรียินดีเจ้า

อิอิ   ใคร่ไปขนาด  เอิกกกกกก   มีสองตี่ก่อนก้าครับ  ถ้าบ่าได้ไปสารภี  ก็ปะใกั๋นในเมืองเน้อท่านประธาน

สารภีมีสองที่ก่อนก่าครับนิ

ขอบคุณ ท่านประธานสำหรับคำตอบ

แต่เฮาว่า ก็ตึงบ่เปิง เอาศพใส่ขวางผาสาท
หากว่าทางลำปางบ่ได้เน้อ เปิ่นว่าขวางไปทุกสิ่งทุกอย่าง ว่าอั้น
ยิ่งแม่ทะ บ้านเฮาถือ ต้องนอนยาวตามผาสาท หันหัวศพตุ๊เจ้า ไปทางทิศเหนือเสมอ คับ
แสดงความคิดเห็นเท่านี้

เพิ่มหัวข้อใหม่